Božičnica oziroma nagrada za poslovno uspešnost - kako se lotiti nagrajevanja zaposlenih?

Kariera, kadrovsko podjetje

28. november 2024
multiethnic-team-of-people-putting-christmas-tree-2023-11-29-23-50-59-utc

December je čas, ko v podjetjih razmišljamo o tem, kako svojim zaposlenim izkazati hvaležnost za njihov trud.

Božičnica ali druga poslovna nagrada je ena od lepih gest, ki lahko okrepijo pripadnost, izboljšajo vzdušje in pokažejo, da znate ceniti svoj tim. 

Ob nagrajevanju pa je potrebno poskrbeti tudi za pravno in organizacijsko stran, da ne pride do nepotrebnih zapletov. Tukaj je nekaj naših nasvetov, kako se tega lotiti.

Kaj je božičnica oziroma nagrada za poslovno uspešnost?

Božičnica je običajno denarno izplačilo, ki ga delodajalec ob koncu leta podeli zaposlenim kot zahvalo za njihov trud. Gre za simbolično gesto, ki ima lahko velik vpliv na motivacijo in zadovoljstvo zaposlenih. 

Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) v 126. členu določa, da je plačilo za delo po pogodbi o zaposlitvi sestavljeno iz plače, ki mora biti vedno v denarni obliki, in morebitnih drugih vrst plačil, če je tako določeno s kolektivno pogodbo. Pri plači mora delodajalec upoštevati minimum, določen z zakonom oziroma kolektivno pogodbo, ki neposredno zavezuje delodajalca. Sestavni del plače je tudi plačilo za poslovno uspešnost, če je to dogovorjeno s kolektivno pogodbo ali pogodbo o zaposlitvi.

Že iz definicije poslovne uspešnosti je jasno, da je del plače za poslovno uspešnost vezan na poslovno uspešnost delodajalca, zaradi česar morajo biti kriteriji za prejem tega dela plače določeni.
 Kriteriji morajo biti skladno z 10. členom ZDR-1 delavcem vnaprej znani in ne smejo biti diskriminatorni, upoštevati je potrebno tudi načelo enakega plačila.

Pomembno pa je razumeti, da božičnica ni obvezna, razen če je določena v kolektivni pogodbi, pogodbi o zaposlitvi ali internem (splošnem) aktu podjetja. Torej gre večinoma za odločitev, ki jo lahko delodajalec sprejme sam.

Kako se lotiti nagrajevanja na pravno varen način?

Božičnica je pogosto nagrada za trud zaposlenih, vendar pa lahko nepremišljena ali nepravilno urejena izplačila povzročijo nesporazume, pritožbe ali celo kršitve zakonodaje. Da bi se temu izognili je ključno, da delodajalci skrbno pripravijo interne akte in zagotovijo skladnost izplačil s pravnimi določili. Pri tem upoštevajte naslednje smernice:

1. Preverite, kaj določa zakonodaja

Po Zakonu o delovnih razmerjih (ZDR-1) božičnica ni zakonsko obvezna, razen če je dogovorjena v pogodbi o zaposlitvi ali kolektivni pogodbi. V kolikor to ni zapisano v vaših internih aktih, je izplačilo nagrade vaša prostovoljna odločitev.

2. Pripravite kriterije in bodite pozorni na načelo enakosti

Plačilo iz naslova poslovne uspešnosti predstavlja sistem kolektivnega nagrajevanja praviloma vseh delavcev pri delodajalcu in ne individualnega prispevka delavca k uspešnosti poslovanja delodajalca.

Pri določanju kriterijev bodite pozorni na načelo enakosti. To pomeni, da ne morete brez objektivnega razloga nagraditi le določenih zaposlenih – izplačilo božičnice mora temeljiti na jasnih in nediskriminatornih kriterijih.

Pri določanju kriterijev bodite previdni predvsem z vidika enake obravnave glede na osebne okoliščine. V najnovejši sodni praksi VSRS Sklep VIII Ips 9/2024 je bilo namreč izrecno obrazloženo, da se pri določitvi kriterijev za priznanje in višino plačila za poslovno uspešnost sicer lahko upošteva število dni prisotnosti na delu, vendar pa uporaba tega kriterija ne sme biti diskriminatorna. Iz navedenega izhaja, da je znižanje plačila iz naslova poslovne uspešnosti zaradi odsotnosti delavca zaradi bolezni diskriminatorno in zato nezakonito.

Navedeno pa ne pomeni, da ne smete višine nagrade za poslovno uspešnost vezati na dejansko obdobje zaposlitve v poslovnem letu, za katerega se izplačuje nagrada za poslovno uspešnost, npr. 1/12 za vsak mesec zaposlitve.

Pomembno je, da kriterije postavite tako, da so jasni, če kriterijev še nimate postavljenih (in če v podjetju ni organiziran sindikat) jih lahko vključite v interni akt oziroma pripravite sklep o izplačilu nagrade za poslovno uspešnost, s katerim seznanite vse zaposlene še pred izplačilom.
 V primeru, da imate v podjetju organiziran sindikat oziroma delavskega predstavnika, pa morate interni akt sprejeti v sodelovanju.

Pri določanju kriterijev oziroma meril si lahko pomagate z naslednjimi predlogi:

  • Vsi delavci prejmejo enak nominalni znesek.
  • Nagrada za poslovno uspešnost se določi v % od osnovne plače/mesečne plače delavca ali pa določite zneske nagrade za poslovno uspešnost po lestvici glede na plačne razrede.
  • Po oddelkih lahko določite različne kriterije (vendar pazite, da pri tem ne delate razlik znotraj oddelkov in da so kriteriji določeni tako, da niso diskriminatorni do posameznikov glede na njihove osebne okoliščine).

3. Upoštevajte davčne ugodnosti

Skladno z 12. točko prvega odstavka 44. člena ZDoh-2AA (Ur. l. RS št. 158/2022) se v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja ne všteva plačilo za poslovno uspešnost, izplačano v zvezi z delovnim razmerjem v denarju ali naravi največ dvakrat v koledarskem letu vsem upravičenim delavcem, če je pravica do izplačila za poslovno uspešnost določena v splošnem aktu delodajalca ali kolektivni pogodbi, in sicer do višine 100 % povprečne mesečne plače zaposlenih v Sloveniji. 

Pri določanju zneska povprečne mesečne plače zaposlenih v Sloveniji, se upošteva zadnji znan podatek Statističnega urada RS. Uradni podatek o povprečni plači je podatek, ki je objavljen v Uradnem listu RS.

Če delodajalec izplača plačilo za poslovno uspešnost v višini, ki presega višino povprečne mesečne plače zaposlenih v Sloveniji (v nadaljevanju PP), se razlika nad tem zneskom, všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja.

Če pogoji za bolj ugodno davčno obravnavo plačila za poslovno uspešnost niso izpolnjeni, se izplačilo davčno obravnava kot drug dohodek iz delovnega razmerja in se v celoti všteva v davčno osnovo.

Preverite, ali izpolnjujete pogoje za to davčno olajšavo in se posvetujte z računovodjo ali finančnim oddelkom, kako najbolje načrtovati izplačilo.

4. Kako se izplača nagrada za poslovno uspešnost agencijskim delavcem?

Delovnopravna zakonodaja določa, da morata biti agencijski delavec in delavec, ki je zaposlen pri uporabniku, izenačena v pravicah in obveznostih, ki izhajajo iz delovnega razmerja. Tako bo uporabnik ob izplačilu plačila za poslovno uspešnost moral enako obravnavati agencijske delavce in delavce, ki so pri njem v delovnem razmerju.

Zaposlitvena agencija na podlagi obvestila uporabnika agencijskemu delavcu plačilo za poslovno uspešnost izplača v skladu z zavezujočo kolektivno pogodbo uporabnika oziroma drugim aktom, ki velja pri uporabniku.

5. Komunicirajte z zaposlenimi

Ko se odločite za nagrajevanje, jasno komuniciranje svoje namere, zaposleni so radi obveščeni v naprej ali božičnica bo in kdaj bo izplačana, čeprav mnoga podjetja želijo to nagrado izplačati kot božično presenečenje. Vendar vam za boljše počutje zaposlenih in za ustvarjanje psihološke varnosti svetujemo, da zaposlene obvestite v primeru, da boste izplačali nagrado za poslovno uspešnost. Tako se boste izognili nesporazumom in poskrbeli, da zaposleni vašo gesto vidijo kot iskreno zahvalo, hkrati pa boste zadostili tudi zakonskim pogojem za ugodnejšo davčno obravnavo.

Pogosta vprašanja, ki jih slišimo od delodajalcev

Ali lahko nagradim le določene ali najboljše zaposlene?
 
Da, če kriteriji temeljijo na objektivnih merilih, ki so vnaprej jasno opredeljeni, na primer, lahko nagradite tiste, ki so presegli določene cilje, vendar morate biti pri tem dosledni in transparentni, prav tako pa morate paziti tudi, da s kriteriji ne diskriminirate posameznih delavcev (npr. tistih katerih delovni cilji niso merljivi, so pa vseeno s svojim delom prispevali k uspešnosti podjetja). 

Potrebno je namreč razlikovati med nagrado za poslovno uspešnost in individualno nagrado za osebno uspešnost. Individualna nagrada je tista, ki je namenjena nagrajevanju osebne uspešnosti in je zato morda boljše orodje za nagrajevanje posameznikov.

Razlike med poslovno uspešnostjo in individualno uspešnostjo:

Vidik

Poslovna uspešnost

Individualna uspešnost

Usmerjenost

K organizacijskim ciljem

K osebnim ciljem

Subjekt

Skupine, organizacije, podjetja

Posameznik

Merila uspeha

Finančni rezultati, rast, KPI-ji

Zadovoljstvo, razvoj, dosežki

Odgovornost

Kolektivna odgovornost

Osebna odgovornost

Povezanost z drugimi

Poudarjena – sodelovanje z ekipo

Delno – lahko tudi individualno


Kaj če letos božičnice ne moremo izplačati?
 
Če božičnice niso določene v kolektivni pogodbi ali pogodbi o zaposlitvi, potem ne obstaja zakonska dolžnost do izplačila. V primeru, da božičnice ne izplačujete, pa vseeno razmislite ali lahko na druge načine izrazite hvaležnost – tudi simbolna gesta, kot je personalizirano pismo zahvale, lahko veliko pomeni.

Ali lahko izplačam božičnico v bonih ali darilih?
 
Da, božičnica ni nujno denarna. Lahko gre tudi za bon za nakupovanje, darilni paket ali kakšno drugo simbolično gesto, ki izraža vašo hvaležnost. Vendar mora biti tak način izplačila opredeljen v internem aktu oziroma kolektivni pogodbi. 

Premišljene geste imajo dolgoročen učinek, tako za zaposlene kot za podjetje, v kolikor želite izvedeti več o pravilnem nagrajevanju zaposlenih ali potrebujete pomoč pri pripravi internih aktov, smo tukaj, da vam pomagamo

Avtor: Lea Pogačnik in Lucia Jazbinšek